oyun terapisti hakkında

Oyun terapisti nedir Oyun terapistinin görevleri nelerdir? Bilgi verebilecek arkadaş var sa

Yumurta Soruldu üzerinde Eyl 4, 2017 Anne Ve Çocuk.
Yorum Ekle
 • 1 Cevap(lar)

  Oyun terapistinin görevleri nelerdir?

   

  Teknolojinin başını alıp gittiği günümüzde oyun ile çocuk ilişkisi çok büyük önem kazanmaktadır. Oyun denilince aklımıza bilgisayar ve tablet gelmesin. Onları kesinlikle oyundan saymıyorum. Çocuğa zarar veren bir nesne nasıl oyun kabul edilebilir? Çocuklarımızı teknolojinin vermiş olduğu zararlardan korumak için teknolojik olmayan tüm oyunları çocuklarımıza oynamaları için tavsiye edin. Tabi yaşına uygun olması kaydıyla geçerlidir.

   

  Çocuklar çevrelerini fark etmeye başladığı andan itibaren oyuna ihtiyaç duyarlar ve oynarlar. Zaman içerisinde oyun ile kendini ifade etmeye başlarlar. Bazı sorunlar yaşayan çocuklar kendilerini gerçek anlamda ifade etmekte zorluklar çeker. İşte tam bu noktada oyun terapistlerine ihtiyaç duyacağımız zamanlar olabilecektir.

   

  Peki, bu oyun terapisi nedir? Oyun terapisti kimdir? Oyun terapistinin görevleri nelerdir? Bu konulara açıklık getirmeye çalışalım. Psikanalizin kurucu olarak kabul edilen Sigmund Freud terapötik oyun fikrini psikoterapi literatürüne sokan ilk kişidir.

   

  Hugg-Hellmuth oyunu terapi de kullanan ilk kişidir(1993). Oyun terapisi konusunda teknik geliştiren Freud’un kızı Anna Freud oyun terapisinin temel taşlarını hazırlamış oldu. Anna Freud’un terapisinde çocuk oyun dolu bir odaya konulur ve çocuğu izlemeye başlar. Çocuğun hangi oyunu seçtiği ve bu oyuncaklar nasıl bir oyun kurduğu gözlemlenir. Daha uzun süreli gözlem sonunda oyunlardaki gizli temalar bulunur, çocuğun bilincinde var olan şeyler göz önüne getirilir ve çocuğa yönelik yorumlanır.

   

  Uzun zaman sürecinde günümüzde Uluslararası Oyun Terapileri Derneği (Association For Plat Therapy) bu alanda güvenilirliğini kanıtlamış kuruluş olarak kabul edilmektedir. Oyun terapisti: Kendini çocuk ile özdeşleştiren, empati kurabilen, çocuğu güvende hissettiren, çocukla sıcak bir ilişki kurabilen ve bu alanda gerekli eğitimi almış kişilere diyebiliriz.

   

  Oyun terapistinin ilk görevi çocuğa hangi davranışların uygun hangi davranışların uygun olmadığı konusunda rehberlik etmektir. Oyun terapistinin görevlerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

   

  – Çocuğa kendini güvende hissettirmek.

  – Çocuğu yönlendirmeden çocuğun çizmiş olduğu düzlemde hareket ederek çocuğa rehberlik etmektir.

  – Çocuğun yaşamış olduğu travmayı göz önünde bulundurarak oyun esnasında verdiği tepkileri kontrol etmektir.

  – Karşısındaki kişinin çocuk olduğunu unutmadan oyun terapisinin amacına yönelik çocuğun sadece travmayı atlatması değil bunun yanında çocuğun kendini tatmin etmesini de sağlamaktır.

   

  Daha bunun gibi birçok madde sıralayabiliriz. Ancak burada oyun terapistinin görevleri nelerdir? Sorusuna maddeler halinde yüzlerce cevap vermek yerine çocuğu iyi izleyebilmek, vermiş olduğu ortaya koymuş olduğu gizli temaları net görebilmek ve bunları çocuğun yaşamış olduğu travmaya yönelik net yorumlayabilmektir asıl cevap.

   

  Unutmamalıdır ki çocuk konuşarak elde edemediği şeyleri ya şiddetle ya da içine kapanarak elde edebileceğini düşünür. Çocuklarımıza oyun için yeterli zaman ve desteği mutlaka ayıralım. Her çocuk kapalı bir kutudur ve bu kutuyu açmak sizin elinizdedir.

  Civciv üzerinde Eyl 4, 2017 cevapladı.
  Yorum Ekle
 • Cevabın

  Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.