Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır? Doktor dış gebelik ihtimalin var dedi tam olarak anlamadım cevaplar mısınız.

Yumurta Soruldu üzerinde Eki 10, 2017 Anne Ve Çocuk.
Yorum Ekle
 • 1 Cevap(lar)

  Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

   

  Dış Gebelik Nedir?

   

  Normal şartlarda kadın üreme hücresi yumurtanın erkek üreme hücresi sperm tarafından döllenerek rahme yerleşmesiyle oluşan gebeliğin rahim dışında oluşması durumuna dış gebelik denir. Tıbbi olarak ektopik gebelik veya extrauterin gebelik olarak da isimlendirilir. Yumurtalar %97 oranında fallop tüpleri olarak bilinen tuba uterina bölgesine yerleşirler. Bölgelere, ırklara göre görülme sıklığı değişkenlik gösteren dış gebelik, ülkemizde yalnızca %1-2 gibi bir oranda görülürken Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 kadından 1’inin dış gebeliğe yakalandığı görülmektedir.

   

  Dış Gebelik Tedavi Edilebilir mi?

   

  Dış gebelik oluştuğu andan sonra ne bebeğin rahme aktarılması ne de gebeliğin bu şekilde devam etmesi mümkün değildir. Zaten dış gebelik çoğunlukla ilk etapta anlaşılamadığı, kendini çok belli etmediği için kan kayıplarına sebep olarak anne ölümlerine yol açar. Fakat erken tanı konduğu takdirde annede hiçbir hasar bırakmadan gebeliği sonlandırmak mümkündür. Yakın zaman öncesine kadar dış gebelik, gebelikten kaynaklı anne ölümlerinde ilk sırada yer alıyordu. Fakat günümüzde erken tanı ve tedavi yöntemleriyle herhangi bir hasar yaşanmadan dış gebelik yaşayan annenin hayatı kurtarılabilir. Bu yüzden gebelik süresince anne bebek sağlığı açısından doktor kontrolleri çok önemlidir ve aksatılmamalıdır.

   

  Dış Gebelik Kimlerde Görülebilir?

   

  – Daha önce dış gebelik yaşamış olan kadınlarda

  – 35 yaş üzeri kadınlarda

  – Kısırlık tedavisi gören kadınlarda

  – Yumurta kistleri ve miyomları olan kadınlarda

  – Tüplerinde yapışkanlık bulunan kadınlarda

  – Bir kereden fazla kürtaj yaptırmış kadınlarda

  – Sigara tüketen kadınlarda

  – Cinsel yolla bulaşan Salpenjit PID (fallop tüpleri ve pelviğin iltihaplanmasıyla oluşur) hastalığı taşıyan kadınlarda

  – Doğuştan tüp sorunları olan kadınlarda

   

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

   

  Dış gebeliğin henüz tüplere zarar vermediği ilk oluşma döneminde belirtilerin fark edilmeme olasılığı yüksektir hatta hiçbir belirti bile olmayabilir. Kaldı ki belirtileri normal hamilelik belirtileriyle benzerlik gösterir. Belirtiler normal hamilelikteki gibi göğüslerde şişlik, mide bulantıları, kusma ve baş dönmeleriyle başlar. Bu belirtilere ek olarak dış gebelik yaşadığınızı düşünebileceğiniz asıl belirtiler ise alt karın bölgesinde ağrı, kasığın tek tarafında ağrı, adet sonrası gibi vajinal lekelenmelerdir.

   

  Eğer dış gebelik tanısı konamadan hastada kanama başlamışsa; tansiyon düşmesiyle beraber ortaya çıkan baygınlık hissi ve karın bölgesinde oluşan şiddetli ağrının zaman zaman omza vurması gibi durumlar yaşanabilir.

   

  Dış Gebelik Tanısı

   

  Daha önce de belirtildiği gibi hamileliğin ilk dönemlerinde dış gebelik tanısı koymak mümkün değildir. Doktorlar ancak 8. haftadan sonra bu tanıyı koyabilirler. Fakat gebeliğin ilk haftasından sonra yapılan testler ve kan sayımlarıyla HCG hormonunun düzenli takibi sayesinde gebeliğin normal gebelik mi dış gebelik mi olduğu gözlemlenir. Bu hormon normal hamileliklerde 2 gün gibi bir sürede iki kat artış gösterebiliyorken dış gebelikte böyle bir artışın gözlemlenmesi mümkün değildir.

  Dış gebelik tanısı konulduğu zaman farklı doktora görüşmeyi ihmal etmeyin en doğru ve net olarak bilgiyi doktorlardan öğrenebilirsiniz.

  Civciv üzerinde Eki 10, 2017 cevapladı.
  Yorum Ekle
 • Cevabın

  Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.